+90 0532 428 44 46 ayazmuhammed@yahoo.com Online Ölçek Sistemi

EĞİTİM SEMİNERLERİMİZ

Kliniğimizde ebeveynleri bilgilendirmek ve uygun baş etme becerileri kazandırmak amacıyla belli alanlarda ebeveynlere eğitimler verilmektedir. Eğitimlere 6-10 aile ön görüşme yapılarak alınmaktadır. Eğitimler 2 saat süreli olup toplam iki eğitimden oluşmaktadır.

 

 • Uygun Anne-Babalık ve Çocuğa Sınır Koyma
  Çocuk yetiştirmede amaç sağlıklı bir kişilik oluşturmaktır. Her çocuk sonuçta kendine özgü bir kişilik geliştirir. Ancak bu kişiliğin dengeli ve uyumlu olabilmesi, gelişim basamaklarının normal şekilde geçirilmesine bağlıdır. Bu eğitim programında çocukların çevreyle uyumlu bir kişilik geliştirmeleri için çocukların yaşlarına göre normal gelişim dönemlerinin öğretilmesi, çocukla uygun şekilde iletişim ve zaman geçirme, çocuklara sınır koyma alanlarında anne babaları bilgilendirmek ve sorunlarla baş etme becerileri kazandırmak amaçlanmaktadır. Eğitimler 0-3, 3-6 ve 6-12 yaş grubu için oluşturulan 3 farklı gruba verilmektedir.

 

 • Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu
  Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve tedavisi ile ilgili anne-babaları bilgilendirmeyi amaçlayan eğitim semineri programıdır. Eğitim programına çocuk psikiyatristi tarafından tanısı konmuş ve takip edilen çocukların ebeveynleri alınmaktadır. 2 seanslık toplam 4 saatten oluşan bu eğitim programında aileleri bozukluk ile ilgili bilgilendirmek, çocuğa uygun şekilde yaklaşımlarını sağlamak, çocuğun eğitimi ile ilgili bilgilendirmek ve çocuğu bu bozukluğa eşlik edebilen ruhsal hastalıklardan ve davranış sorunlarından korumak amaçlanmaktadır.

 

 • Ergenlik
  Ergenlik çocuklar ve ebeveynleri tarafından zor geçirilen bir dönemdir. Bu dönemde ergenin tepkilerinde ve davranışlarında beliren değişişimler pek çok anne-babayı hazırlıksız yakalar. Bu eğitim programına herhangi bir ruhsal hastalığı olmayan ergenlerin ebeveynleri alınmaktadır. 2 seanslık toplam 4 saatten oluşan bu eğitim programında ebeveynlerin ergenliğin normal özellikleri, ergenliğin zorlukları, ergenlere sınır koyma ve ergenlerle uygun şekilde iletişim konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanmaktadır.

 

 • Zihinsel Özürlüler
  Zeka gerilikleri sık görülen, başka tıbbi ve psikiyatrik hastalıklarla karışabilen ya da birlikte bulunabilen sorunlardır. Aileler için özürlü bir bireye sahip olacaklarını veya olduklarını öğrenmek, yaşamlarının en zorlu deneyimlerinden biridir. Aile bireylerinin çocuğun özrünü kabullenmesi çok önemlidir. Ancak aileler bu sürece ulaşmak için bazı aşamalardan geçerler. Çocuğun özürlü kalacağını kabullenmeyen aile çocuk için gerekli eğitim ve tedavi yaklaşımlarını başlatamayabilir. Bu eğitim programında aileler çocuğun özrünü kabullenmesi, uygun başa çıkma yolları öğrenmeleri, yaşadıkları olumsuz duyguların etkilerini azaltmak, çocuklarına nasıl yardım edeceklerini öğretmek ve benzer sorunu olan ailelerle etkileşime girmeleri amaçlanmaktadır.